• Predaj: +421 915 793 816
    Servis: +421 905 980 762
Novinky
  • 14. júna 2022

TEST: Citroen e-SpaceTourer – prepravný špecialista na krátke trasy

Postupná elektrifikácia modelového radu neobišla ani väčšie vozidlá z portfólia francúzskej značky. Príkladom toho je nový Citroen e-SpaceTourer. Modernú elektrickú dodávku, ktorá odvezie až osem osôb, sme pre vás v uplynulých dňoch otestovali na cestách v okolí Bratislavy.

Konkrétne sme mali k dispozícii najväčšiu verziu XL s dĺžkou 5,30 metra vo výbave Feel. Auto poháňal elektromotor s výkonom 100 kW/136 koní a energiu čerpal zo 75 kWh batérie, ktorá v ideálnych podmienkach zabezpečí dojazd až 330 kilometrov. Na doplnenie základných informácií chýba ešte cena – 50 990 €.

Revolution Slider Error: Slider with alias grand-c4-spacetourer not found.
Maybe you mean: 'homepage-default' or 'vertikal' or 'Berlingo' or 'berlingo-van' or 'c5-aircross' or 'c3-aircross'

Dostatok miesta pre všetkých

Poďme však na dojmy zo samotného vozidla. Citroen e-SpaceTourer vás privíta priestranným a komfortným interiérom, ktorý poskytuje dostatok miesta na sedadlách vpredu, ale aj v druhom a treťom rade. Navyše disponuje veľkým batožinovým priestorom (1 060 litrov po kryt alebo 1 500 litrov po strechu). Ďalšie stovky litrov získate prípadným sklopením či vybratím niektorých sedadiel, čo len podčiarkuje multifunkčnosť auta.

Napriek rozmerom sa Citroen e-SpaceTourer aj vo verzii XL ovláda bez problémov. Vďaka výške 1,90 m s ním môžete vojsť do podzemných parkovísk. V zúžených priestoroch vám pomôžu predné aj zadné senzory či parkovacia kamera. Zo sedadla vodiča máte dobrý prehľad o dianí na ceste aj vo vozidle.

Ako jazdí Citroen e-SpaceTourer?

Ponúka tri jazdné režimy – Eco, Normal a Power. Na zabezpečenie čo najlepšieho dojazdu poslúži prvý menovaný. Eco sme využívali najmä v meste, kde postačil aj obmedzený výkon. Odmenou bola nižšia spotreba energie a optimalizácia dojazdu.

Ak však potrebujete zvýšiť dynamiku, tak zvoľte minimálne Normal. V tomto režime budete s ľahkosťou predbiehať mimo mesta a zároveň rýchlo nevyšťavíte batériu. S režimom Power nadobudnete pocit, že ste v malom osobnom aute. Svižný elektromotor zabezpečí rýchlu akceleráciu a aj pri plnom zaťažení ponúkne vysoký výkon. Samozrejme, v tomto prípade treba počítať s väčšou spotrebou energie a skrátením dojazdu.

Režimy jazdy prepínate tlačidlom, ktoré sa nachádza v stredovom paneli napravo od automatickej prevodovky. Vozidlo mení režimy veľmi rýchlo a hladko. Rozdiel vo výkone medzi jednotlivými stupňami je však citeľný. Naľavo od prevodovky môžete stlačiť tlačidlo B, ktoré slúži na aktiváciu režimu brzdenia elektromotorom a rekuperácie väčšej časti energie pri spomaľovaní.

Dojazd a nabíjanie

Citroen e-SpaceTourer sa predáva s dvoma typmi batérie. Na výber máte medzi akumulátorom s kapacitou 50 kWh alebo 75 kWh. Prvý zabezpečí dojazd do 230 km, druhý až 330 km. V oboch prípadoch dostanete záruku na 8 rokov alebo na 160-tisíc km pri zachovaní 70 % kapacity batérie. Otázka každého spotrebiteľa je, nakoľko sú tieto údaje dosiahnuteľné aj v reálnej premávke.

Po otestovaní vozidla môžeme povedať, že režim Eco skutočne umožňuje dojazd na úrovni 330 km. Vyžaduje si však pokojnejší štýl jazdy bez prudkých zmien rýchlosti. Svoju úlohu z hľadiska spotreby energie zohráva aj využívanie kúrenia či klimatizácie, terén alebo hmotnosť prevážaného nákladu. S prepnutím do režimov Normal a Power sa dojazd znižuje o pár desiatok kilometrov. Najväčším „žrútom“ batérie je jazda po diaľnici.

Nabíjanie sa dá realizovať prostredníctvom niekoľkých režimov. Najrýchlejším spôsobom je verejná supernabíjačka s výkonom 100 kW, ktorá doplní batériu na 80 % za 30 minút v prípade 50 kWh akumulátora alebo za 45 minút v prípade 75 kWh akumulátora. Batériu môže nabíjať aj doma – s 11 kW nástennou nabíjačkou (4:45 až 7:00 h), so 7,4 kW nástennou nabíjačku (7:30 až 11:20 h) a taktiež so zosilnenou domácou zásuvkou typu Green up (do 60 % za jednu noc).

Pre koho je určený Citroen e-SpaceTourer?

Citroen e-SpaceTourer je stopercentne elektrický, tichý a neprodukuje žiadne emisie. Vojde sa doň osem osôb, zmestí sa do podzemných garáží a navzdory veľkosti sa ľahko ovláda. Môže po ňom siahnuť aj väčšia rodina, ale jeho využitie vidíme prioritne na prepravu ľudí v rámci kratších trás. Uplatnenie by si určite našiel na hotelové transfery, prevoz detí do a zo školy, prípade na letiskové transfery. Dojazd vyše 300 kilometrov zabezpečí, že auto nebudete musieť každodenne nabíjať. Preto e-SpaceTourer predstavuje nielen ekologickú, ale aj ekonomickú voľbu.

Aktuálne akcie: Vyberte si z ponuky modelov Citroen za zvýhodnené ceny


SERVISNÉ AKCIE: JARNÁ KONTROLA ZA 20 €, PREZUTIE NA LETO ALEBO DEZINFEKCIA KLÍMY

Naše vozidlá

Citroen C3 MAX PureTech 83...

ESP, Brzdový asistent, Brzdový asistent, Deaktivácia airbagov, Centrálne zamykanie, Palubný počítač, Svetelný senzor...

14 960 €

Citroen C3 MAX PureTech 83...

Brzdový asistent, Brzdový asistent, Centrálne zamykanie, Elektrické zrkadlá, Hmlovky, Palubný počítač, Svetelný senz...

16 040 €

Citroen Berlingo XL BlueHDi 130 EAT8...

, Posilňovač riadenia, ABS, ESP, ASR, DSC, Brzdový asistent, Brzdový asistent, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimati...

34 070 €

Citroen C3 PureTech 82 S&S Max...

, Posilňovač riadenia, ABS, ESP, ASR, Brzdový asistent, Brzdový asistent, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimatizácia...

16 040 €

Citroen C4 X FEEL PureTech 100...

Palubný počítač, Bluetooth...

19 290 €

Citroen C5 X SHINE PACK Plug in Hybr...

Isofix, Klimatizácia, Centrálne zamykanie, Elektrické okná, Head-up display, Palubný počítač, Strešné okno, Dažďový ...

46 900 €

Citroen C4 X C4X 1,2PT SCHINE EAT8...

, ABS, ESP, ASR, Brzdový asistent, Brzdový asistent, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimatizácia, Centrálne zamykanie...

24 500 €

Citroen C5 Aircross BlueHDi 130 S&S ...

, ABS, ESP, ASR, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimatizácia, Centrálne zamykanie, Elektrické okná, Elektrické sedadl...

25 000 €

BMW X5 3,0 180KW...

ABS, ESP, ASR, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimatizácia, Centrálne zamykanie, Elektrické okná, Elektrické sedadlá,...

12 000 €

Citroen Jumpy SPACCETOURER 2,0 BHDi ...

ABS, ESP, ASR, Brzdový asistent, Brzdový asistent, Isofix, Deaktivácia airbagov, Klimatizácia, Centrálne zamykanie, ...

21 000 €

Nové vozidla