Všetko o elektromobiloch Citroën: Modely, výhody, dojazd a nabíjanie
Pred pár rokmi sa objavovali elektromobily alebo autá s hybridným pohonom na slovenských cestách len sporadicky. Teraz rýchlo pribúdajú a tento trend budeme s určitosťou sledovať aj v najbližšom období. Automobilka Citroen aktívne reaguje na dopyt zákazníkov aj vývoj na trh a svoj modelový rad už takmer kompletne elektrifikovala.
V ponuke francúzskej značky momentálne nájdeme osem stopercentne elektrických modelov – ë-C4, ë-C4 X, ë-Berlingo, ë-Berlingo Van, ë-SpaceTourer, ë-SpaceTourer Business Lounge, ë-Jumpy, ë-Jumper a čoskoro príde do predaja aj ë-C3. Navyše sú dostupné aj dva plug-in hybridné modely C5 Aircross a C5 X Aircross. Jediným modelom s čisto spaľovacími motormi ostáva Citroen C3 Aircross, aj to sa však zmení.
Aké sú výhody elektromobilov Citroen?
Náklady na používanie elektrického vozidla sú približne o 30 % nižšie ako v prípade auta so spaľovacím motorom (vrátane predĺženej záruky, pravidelnej údržby a opotrebovania dielov), údržba je jednoduchšia a návštevy servisu menej časté. Výhodou je znížený poplatok za zápis vozidla, lacnejšie povinné zmluvné poistenie, nižšie dane, možnosť vstupovať do nízkoemisných zón a taktiež špecifická evidenčná značka vozidla.
Vodičov aj posádku poteší tichá a plynulá jazda s okamžitým krútiacim momentom. Samozrejmosťou je nulová produkcia emisií CO2. Elektromobily pribúdajú a rovnako rastie aj počet nabíjacích staníc na Slovensku a vo svete. Vďaka rýchlonabíjačkám nebudete strácať čas a pohodlne sa môžete presúvať na dlhšie vzdialenosti.
Čo vplýva na dojazd elektromobilov?
Väčšina elektromobilov Citroen ponúka dojazd okolo 350 kilometrov (líši sa v závislosti od modelu). Na dosiahnutie tejto hodnoty však vplýva viacero faktorov. Prvým je štýl jazdy a výber jazdného režimu. Plynulá jazda v režime Eco prinesie maximalizáciu dojazdu, zatiaľ čo agresívna jazda ho zníži. Rovnako je to aj s rýchlosťou. Pri jazde na diaľnici rýchlosťou 130 km/h sa bude dojazd znižovať rýchlejšie ako pri nižšej rýchlosti a plynulej jazde. Z výdrže batéria uberá taktiež klimatizácia a kúrenie, na dojazd má vplyv aj hmotnosť prepravovaného nákladu.
Ako nabíjať elektromobily?
Doma sa pre občasné potreby trakčný akumulátor dobije na 100 % za 24 hodín v štandardnej zásuvke. Na 14A zásuvke typu Green’up sa batéria dobije za 15 hodín. Ďalšou možnosťou je Wall Box, ktorý umožňuje nabíjanie z 0 na 100 % za 7,5 hodiny pri jednej fáze a iba za 5 hodín pri troch fázach s voliteľnou 11 kW nabíjačkou. Najrýchlejšiu alternatívu predstavuje rýchlonabíjacia stanica DC. V takejto 100 kW nabíjacej stanici sa batéria dobije na minimálne 80 % za 30 minút.